Connect with us

News

Africa Magic Viewers Choice Awards 2020: Winners

Published

on

AMVCA 2020

Africa Magic Viewers Choice Awards 2020

AMVCA 2020 7TH EDITION: The 7th edition of the Africa Magic Viewers’ Choice Awards which held at the Eko Hotels and Suites, Victoria Island, Lagos on Saturday 14th, March saw the shooting stars of the Nigerian and African film Industry show style, glitz and glamour.
It was a beautiful scenery to watch, experience and be a part of.

Celebrities who also weren’t in the film making business showed up, ravishingly dressed to support and cheer their colleagues, friends and partners.
We had in attendance the Senator, Florence Ita Giwa who was duly recognized and some other dignitaries.

The event was anchored by seasoned broadcasters, Amina Abdi Rabar of Kenya and Ik Osakioduwa of Nigeria. The duo held the audience in awe with their perfect display of professionalism and their dazzling attires.

The show saw merited film makers and artistes win the coveted AMVCA plaques for their due hard work and efforts into creating a new brand of digital narration and visuals.

2baba, the music veteran entertained the crowd, performing his recently released Warriors Album, while Cobhams Asuquo gave an emotional musical/piano tribute in honour of Nollywood fallen stars.

The awards below were given out either by merit through the Judges’ decision or the audience votes.

Full List Of Winners:

Best Makeup Category –

God Calling – Lilian Omozele Paul (WINNER)

The Foreigner’s God – Jude Odoh

King Of Boys – Hakeem Effects

Coming From Insanity – Bio Arimoro

 

Best Costume Designer Movie or TV Series –

Ratnik – Dimeji Ajibola (WINNER)

Living In Bondage – Olohigbe Nwagwu

The Foreigner’s God – Ifan Michael

 

Best Picture Editor –

Elevator Baby – Tosin Igho and Bryan Dike (WINNER)

God Calling – Holmes Awa

Ratnik – Dimeji Ajibola

Living In Bondage – Antonio Rebeiro

 

Best Sound Editor (Movie/TV Series) –

Living in Bondage – Cristina Aragon

 

Best Lighting and Designer (Movie/TV Series) –

Living in Bondage – John Demps (WINNER)

God Calling – Cardoso

Ratnik – Abiola Ladipo

Elevator Baby – Eleaxu Texas

Plan B – Odhiambo Walter

 

Best Cinematographer –

God Calling – Cardoso

Living In Bondage – John Demps

Ratnik – Niyi White, Gbenga Fifolabi and Abiola Ladipo

The Set Up – Mohammed Attah

 

Best Documentary –

Skin – Beverly Naya (WINNER)

Hidden Euphoria – Aderogba Adedeji

Against All Odds: A Tale Of Resilience – Aderemi Davies

Ibadan: Yoruba Heritage – Tunde Oladimeji

 

Best Soundtrack (Movie/TV Series) –

Living in Bondage – Larry Gaaga and Flavour (WINNER)

King Of Boys – Sess, Reminisce & Adekunle Gold – Original Gangster

God Calling – Ighwiyisi Jacobs – Stay With Me

The Gift – Mercy Aghedo – The Gift

Run -Timzil – Run

 

Best Writer (Movie/TV Series) –

Living in Bondage – Asinogu Nicole and CJ Obasi – Living in Bondage (WINNER)

BB Sasore – God Calling

Tosin Igho – Seven

Vanessa Kanu – Sylvia

Biodun Stephen – Joba

 

Best Indigenous Language (Movie/TV Series) Swahili –

Raveet Sippy Chadha – Subira (WINNER)

Timoth Conrad Kachumka – Sema

Victor Gatonye – Dream Child

Joan Kabugu – Toy Car

 

Best Indigenous Language (Movie/TV Series) Hausa –

Muhammad T. Finisher – Tuntube (WINNER)

Mariya – Abubakar Bashir

Abarawa Rai – Muhammad Adam and Tundun Murtala

Sadauki – Hassan Giggs

 

Best Indigenous Language Movie/TV Series Yoruba –

Yewande Famakin (Alubarika)

Ronke Odusanya – Ajoji Godogbo

Oyebade Adebimpe – Adebimpe Omo Oba

Wumi Olabimtan – Intent

 

Best Indigenous Language Movie/TV Series Igbo –

Victor Iyke – Nne (WINNER)

Isianyaocha – Brown Ene

Nekwa – Paul Igwe

Obiakpor – Evan Okechukwu

 

Best TV Series Drama/Comedy) –

Anis Halloway – Truth (WINNER)

Jenifa’s Diary – Funke Akindele

Life As It Is – Uche Odoh

Women – Uchenna Mbunabo

 

Best Short Film or Online Video –

Bola ‘Enigma’ Akanbi – Thorn (WINNER)

Oga John – Bolanle Akintomide

Prueba – Stanlee Ohikuhare

Tokunbo – Bio Arimoro

 

Best Multichoice Talent Factory Film –

Promises East Africa (WINNER)

Life of Bim – West Africa

Dreamchaser – West Africa

Ensulo – East Africa

Promises – East Africa

Savana Skies – Southern Africa

The Painting – Southern Africa

 

Best Movie Southern Africa –

Dalitso – Abraham Kabwe (WINNER)

Kukuri – Philippe Talavera

Kwacha – Cassie Kabwikta

The Beautiful Hen Behind Yao Mountain – Imran Kaisi

 

Best Movie East Africa –

Plan B – Sarah Hassan (WINNER)

Disconnect – Iman Mueke

Lost In Time – Edijoe Mwaniki

94 Terror – Mulinwa Richard

 

Best Movie West Africa –

Living in Bondage – Steve Gukas (WINNER)

God Calling – Momo Spaine

Seven – Tosin Igho

Elevator Baby – Victoria Akujobi

Ratnik – Dimeji Ajibola

 

Industry Merit Award –

Peter Igho

 

Best Supporting Actress in a Movie or TV Series –

Gloria Sarfo – The Perfect Picture: 10 Years Later (WINNER)

Toni Tones – King Of Boys

Eucharia Anunobi – The Foreigner’s God

Tina Mba – The Set Up

Mary Lazarus – Size 12

 

Best Supporting Actor in a Movie or TV Series –

Pascal Tokodi – Disconnect (WINNER)

Damijo (Rmd) – Seven Richard Mofe

Ramsey Nouah – Living In Bondage

Nkem Owoh – God Calling

Remilekun ‘Reminisce’ Safaru – King Of Boys

 

Best Actress in a Comedy (Movie/TV Series) –

Funke Akindele – Moms At War (WINNER)

Toyin Abraham – Bling Lagosians

Bimbo Ademoye – Looking For Baami

Toyin Abraham – Kasanova

Ebele Okaro – Smash

 

Best Actor in a Comedy (Movie or TV Series) –

Chibunna “Funny Bone” Stanley – Smash (WINNER)

Uzor Arukwe – Smash

Uzor Arukwe – Size 12

Ramsey Nouah – Merry Men 1

Etim Effiong – Plan B Daniel

 

Best Actress in a Drama (Movie/TV Series) –

Toyin Abraham – Elevator Baby (WINNER)

Shola Shobowale – King Of Boys

Zainab Balogun – Sylvia

Zainab Balogun – God Calling

Kate Henshaw – The Ghost And The House Of Truth

 

Best Actor in a Drama (Movie/TV Series) –

Timini Egbuson – Elevator Baby (WINNER)

Swankey J.K.A – Living In Bondage

Efa Iwara – Seven

Gabriel Afolayan – Coming From Insanity

Ramsey Nouah – Levi

 

Best Dressed Male – Mike Edwards (WINNER)

Best Dressed female – Mercy Eke (WINNER)

Trailblazer Award – Swanky J.K.A (WINNER)

 

Best Art Director Movie/TV Series –

Living In Bondage – Victor Afrigold, Ayanda Carter, Jim Franklin, Zimasa Ndamase

Ratnik – Dimeji Ajibola, Iwaotan Olusola Roberts – (Winner)

God Calling – Omotola Alade

The Bling Lagosians – Bolanle Austen Peters

 

Best Director –

Living In Bondage – Steve Gukas, Ramsey Nouah (WINNER)

God Calling – Bb Sasore

The Set Up – Niyi Akinmolayan

King Of Boys – Kemi Adetiba

Ratnik – Dimeji Ajibola

The Ghost And The House Of Truth – Akin Omotosho

Seven – Tosin Igho

 

Overall Movie – Living in Bondage (WINNER)

Congratulations to every single person that received the gold plaque! More hard work. More digital narrative storytelling!

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *